Directory

Jennifer Frentress,Principal

Mitchell Brunson, Assistant Principal

Juanita King, Administrative Aide

Robert Arnett,  Administrative Aide

Daniel Libensberger, Business Mgr.

Denise Dantley, M.Ed., Special Education Coordinator

Brenda Johnson, Nurse

Tyler Elementary School Staff Directory 2012-2013
Teacher Name Instructional Aide(s) Room Classes
Pre School
Nydia Corona Yanira Davila 128 Spanish Immersion
Veronica Taubman Melanie Alvarez 124 Spanish Immersion
Cortni Mitchell-Colston Mary Canada 110 Arts Integration
Maria Syquia Sabrina Hamm 135 Arts Integration
Pre Kindergarten
Marta Fraticelli Peter Townend 129 Spanish Immersion
Marta Jimenez Digna Rubio 131 Spanish Immersion
Lillian Farnham Donald Jenkins 109 Arts Integration
Sheena Lindsey Crystal Watts 134 Arts Integration
Kindergarten
Eleris Fraticelli Patricia Bowden 125 Spanish Immersion
Estela Hillman Consuelo Mattos 127 Spanish Immersion
Harriet Elder Quianna Ford 145 Arts Integration
Patricia Wilkins and Rachel Lindy Marlene Jennings 142 Arts Integration
1st Grade
Almudena Menchen 206 Spanish Immersion
Katie Pond 209 Spanish Immersion
Roger Brunson 207 Arts Integration
Khaliquah Dawkins & Meghan Manning Pannetta Pollard 210 Arts Integration
2nd Grade
Luz Ampudia 308 Spanish Immersion
Shaunte Daniel & Flora Lerenman LaShun Walloe 310 Arts Integration
3rd and 4th Grade
Waleska Lopez Tatiana Palacios 311 Spanish Immersion
Andres Harris & Sarah Craft 317 Arts Integration
Ceasar Waston & Melisa Ogonowski 316 Arts Integration
5th Grade
Monica McMillan 301 Arts Integration
 .
Autism Teachers Instructional Aide(s) Room
Jennifer Krystopowicz Joseph Burno & John Fauntleroy 304
Elizabeth Lutz Brittney Carter & Bowie McGilligan & Paul Wright 202
Sylvia Rodriguez Latonya Allen & Andrew Palos 132
Emily Schneider Juanita Linton & Malik Briscoe 137
Brooks Warnick Lakiesha Brown & Victoria Butler 144
 .
Special Education Teachers
Teacher Name Position Room
Denise Dantley SPED Coordinator 120
Sarah Craft Inclusion Teacher 317
Flora Lerenman Inclusion Teacher 310
Rachel Lindy Inclusion Teacher 142
Meghan Manning Inclusion Teacher 210
Brooks Warnick Inclusion/Transitional Teacher 144
.
Support Staff
Name Position Room
Dwight Brown Student Management 309
Nora Bustios Spanish Immersion Coach 215
Kyla Dunn Math Coach 215
Lauren Eskovitz Arts Integration 215
Octavius Gaba Reading Coach 215
Kristina Johnson Social Worker 305
Irene Opuka School Psychologist 119
Monique Rolle Food Services Area Operations
JayQuan Settles Security Main Entrance
.
Speical Subjects
Name Position Room
Vanessa Ducket Library/Media Center Library/Media Center
Malcolm Greene Physical Education Gymnasium
Pedro Hart Music 118
Norva Madden Art 116
.
Related Service Providers
Name Position Room
Vanessa Ducket Before/After School 120
Amy Fox OT/PT 115
Erin Pickar Speech/Language 201
Jackie Rudewicz Speech/Language 201
Gail Woodard OT/PT 115
.
Custodial Staff
Name Position Room
Glenn Gerald Foreman 318
Keon Gerald Custodian 318
Kellvin Kelly Custodian 318
Avery Orr Custodian 318